A magyarlapádi Tündértkert avató ünnepségre szeptember 22-én, vasárnap került sor, a Tündérkerti Közösségerősítő Hálózat, a Spectrum Színház Egyesület és a református egyház közös munkájának köszönhetően.

A Tündérkert mozgalom célja a kultúránk visszateremtése az őshonos gyümölcsfák mintájára. A gyümölcsészet és a néprajzi hagyományok megőrzése együttes feladat, ugyanakkor szükségesnek tartják minél inkább a fiatalokkal is megismertetni a régi értékeket, hiszen általuk nyernek értelmet, kelnek életre hagyományaink. 

A Tündérkert avató ünnepségek egy kerek egészet alkotnak, hiszen a gyümölcsészettől, a hitvilágig, a művészettől a hagyományőrzésig mindent körülölelnek.

Programsorozatunk célja, hogy mindezen értékek érvényre jussanak, életre keljenek, meggyökerezzenek a fiatalabb generációknál is. Mára már a Kárpát-medence minden térségében, mintegy száz Tündérkertet hoztak létre.

Az egésznapos ünnepség református istentisztelettel kezdődött, a prédikáció után Bogdán Zsolt és Szarvas József színművész versösszeállítása hangzott el a templomban. A szavalatokat Szarvas József Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész Tündérkert ismertetője követte.

A templomból a résztvevők átvonultak a szórványkollégiumba, ahol három előadást hallgathattak meg. Elsőként Ambrus Lajos József Attila-díjas író Nagy Almáskönyv című kötetét mutatta be. Ambrus Lajos a Tündérkert mozgalom fáradhatatlan tagjaként arra buzdít, hogy fedezzük fel, ismerjük meg, szaporítsuk, védjük, terjesszük szűkebb otthonunk, tájegységünk kivesző gyümölcsfáit, és tegyük velük szebbé életünket. Majd Kovács Gyula pomológus, az első Kárpát-medencei Tündérkert megálmodója bemutatkozásával, végül pedig Rózsa Péter, az egyik legismertebb magyarországi biogazdász előadásával folytatódott az esemény.

Az előadások után a résztvevők kivonultak arra a telekre, amelyet az idén tavasszal ültettek be húsz őshonos gyümölcscsemetével. Vasárnap ezeket kipótolták új ültetvényekkel, majd muzsikaszó mellett ünnepélyesen felavatták a fiatal Magyarlapádi Tündérkertet. A kulturális műsor a közös ebédet és a délutáni istentiszteletet követően folytatódott az Ethnika Kulturális Alapítvány rendezvénycsűrjében. A Spectrum Színház Móricz Zsigmond Boszorkány című színdarabját mutatta be, Török Viola átdolgozásában és rendezésében.

Hisszük, hogy e programsorozat közösséget, generációkat összekötő hidat épít, élteti a hagyományt, a régit az újjal kapcsolja össze.

A modern kor embere még mindig adós saját magának a múlt értékeinek feldolgozásával, de a „Tündérkert” megteremtésének lehetősége mindnyájunk előtt nyitva áll. – Török Viola