DÖBRENTEI SAROLTA – SÁRA ASSZONY
Egy 19. század eleji, sokgyermekes család története a Sára asszony. Ez a család lehetne akár hétköznapi is, ám kálváriája, s az ezt követő végkifejlet mégis példává, sőt, történelmi jelentőségűvé emeli.
ÜBÜ A KIRÁLY
Alfred Jarry (1873-1907) a francia irodalom "elátkozott költői" között is az egyik legrendkívülibb és legexcentrikusabb alak. Az Übü király groteszk, archetipikus képekből egy mitikus alakot és egy teljes világot teremtett.
TAMÁSI ÁRON: TÜNDÖKLŐ JEROMOS
Történik egy erdélyi faluban, adventi időszakban, amikor “a Fekete felhő,... ráereszkedik a falura és megzavarja a nyájakat és az emberek jóravaló lelkét,” és nem marad más, csak a remény, hogy “nem veszett el bennünk a ...”
W. SHAKESPEARE: A VIHAR
Berzsenyi figyelmeztetése ma is aktuálisan visszhangzik Shakespeare utolsó keserű színművében, melyben az elveszett reneszánsz újrateremtésének reményét villantja fel az örök értékek újraértékelésével. A vihar ismert jelenség konkrét és elvont értelemben egyaránt, mikor életek és életterek szűnnek meg, de megismerteti velünk az újrakezdés fogalmát a semmiből és az újonnan felfedezett lehetőségekből. Kisebbségi létünk önazonosságért aggódó, kultúránk [...]
MIÉRT NEM MARAD REGGELIRE?
Egy a szülei által elhanyagolt, főleg az utcai bandákban élő fiatal lány az éppen lepattanó gazdasági helyzetben lévő, vidéki városból valahogy eljut Londonba, ahol önérzetessége miatt bandától bandáig hányódik, pénz nélkül, nyomorultul, terhesen. Egyik balhé a másik után. Elfogy a tűrőképessége és otthagyja az utolsó galerit. Még nyolc napja van a szülésig, amikor betéved a [...]