HELTAI JENŐ vígjátékát átdolgozta és rendezte KOVÁCS LEVENTE
“Ne hagyd el soha azt, ki téged szívből imád
Lásd be, hogy néked is van számtalan kis hibád.
A rózsa tövise is megszúrja a kezed,
Az áldott napfénytől is könnyes lesz a szemed!
Ha néha bántalak, gondolj az első csókra,
Gondolj az első édes, halk, szerelemes szóra,
Egy percre könnybe lábad akkor majd a szemed
S rádöbbensz arra, hogy itt a helyed.”
Szereplők
Czikó Juliánna|Gábor Krisztina m.v. | Göllner Boróka m.v.| Kárp György | Kiliti Krisztián e.h. | Márton Emőke Katinka | Nagy Beáta| Szász Anna | Székely Szabó Zoltán| Tatai Sándor
Díszlet- és jelmeztervező TAKÁCS TÍMEA
Hang- és fénytechnika INCZE RÓBERT
Zene SZŐCS JÁNOS és ÁRKOSI ÁRPÁD
Koreográfia DEÁK ORSOLYA
Könnyed „nyári” bohózatot mutat be a marosvásárhelyi Spectrum Színház. A SZEKRÉNY TITKA, avagy a Naftalin illata című előadás Heltai Jenő egyik legismertebb vígjátékából született, Kovács Levente rendezésében. Összesen tíz fő játszik a darabban, de a főszerep ezúttal mégis egy szekrénynek jutott.
Heltai Jenő egyik legismertebb vígjátékát szokás a legjobb magyar „francia bohózatnak” is nevezni, ugyanis a klasszikus vígjátéki hagyományokat tartja szem előtt. Egymást érik az olyan pillanatok, amikor az ember már alig akar hinni a szemének. De mi tagadás, néha jobb is, ha nem a szemünknek hiszünk, mert ugye a látszat gyakran csal, azonban a házastársak se ritkán…
Terka nagyságos asszony elutazása előtt utolsó szerelmes légyotton fogadja Laboda Alajost, de közben megérkezik a férj, ezért elrejti szerelmét a naftalin szagú szekrényben. A házaspár utazni készül, a szülők segítenek pakolni, a házmester szeretné kiadni a lakást, tehát a nagy kavarodásban a dolgok úgy alakulnak, hogy már nem tudja Terka kiengedni Laboda urat a szekrényből, mielőtt elutazik Párizsba, de lelkére köti az anyjának, hogy engedje ki a férfit. Közben a házmester kiadja az üres lakást, mivel nem tudja, hogy Terka apja is itt kívánja fogadni kedvesét, aki nemsokára – hol máshol? – a szekrényben landol, s ezzel elkezdődik a teljes fejetlenség. Terka anyja például nagyon meglepődik, mikor a szekrényből egy hölgy bújik ki Laboda helyett...
A szekrény a darabbeli első említésekor még egy francia bohózati kellékre emlékeztet, azonban dramaturgiai jelentősége fokozatosan nő, míg a cselekmény igazi mozgatójává, főszereplővé nem válik. A darab nem egyetlen főhőst állít a középpontba, hanem a minden szereplő számára egyaránt kifürkészhetetlen titkú végzetet magát – a szekrényt. A darab fülledt közegében a mindenkit egyaránt mozgató indulatok, após és vej nyomorult cinkossága, a hűtlenségre buzdító anya, a cinikus feleség, a léha udvarló és a ledér anyjuk tudtával ledér lányok indulatai előterében ugyanazt a polgári látszatot találjuk, mely oly bizonyos alapokon áll, mint Laboda Alajos és Patkány Etus személyazonossága.
Heltai Jenő zenés bohózatnak megírt előadásához még Szirmai Albert komponált zenét, a Spectrum Színház előadásához azonban a 40-es, 50-es évek slágerei közül válogattak néhány igazán közismertet, amelyek pontosan beilleszthetők a darab szituációiba.
Az előadás premierjét március 19-én, vasárnap 19 órától tartja a Spectrum Színház, majd másnap, március 20-án megismétlik szintén 19 órától. Jegyek válthatók a www.biletmaster.ro weblapon, valamint a Spectrum Színház Rózsák tere 13. szám alatti jegypénztárában hétköznapokon 8:30 és 11:30 óra között, telefonos helyfoglalás is lehetséges a 0744-301.875-ös telefonszámon naponta 8:30 és 18:00 óra között.